E sport - mai tudsunk szerint - legsibb formja a knai forrsokban szerepel, ahol az Kr.e. 2000 krl Huang-ti csszr a gyalogos katonk kikpzsben hasznlta, hogy gyorsasgukat, gyessgket s tallkonysgukat fejlessze. A rabszolgk kivtelvel az egsz np krben elterjedt a cu-k (csu-kh)-nek nevezett jtk. Az elnevezs magyarra sz szerint fordtva "rgni-labd"-t jelent.
A szablyokrl annyit tudni, hogy a jtktr kzepre egymstl kb. 4 mter tvolsgra kt kb. 4 mter magas bambuszrudat lltottak, kzjk hlt fesztettek. A hl fels rszre egy 60 cm tmrj nylst vgtak, ez volt a "kapu". A hl kt oldalrl rgssal, klzssel, fejelve, httal vagy mellel rintve kellett a "kapuba" juttatni, nyitott tenyrrel viszont tilos volt rinteni. Magt a labdt nyolc brdarabbl varrtk ssze, tollal s llati szrrel tmtk ki. Kr.e. 2000 krli idkbl fennmaradt a labdargs 25 fejezetbl ll kziknyve.
Knai kezdet - Japn hagyomnyok?
Knai mintra Japnban is megjelent e sport se kemari nven - br jelents klnbsg, hogy itt kultikus szerepet jtszott, kezdetben csak a fnemessg kivltsga volt a jtk, majd a miniszteri rang hivatalnokok is rszt vehettek benne. A szablyok szerint 4-6 jtkos kimonban krbellt a plyn, a feladat az volt, hogy a labdt lbbal minl tovbb a levegben tartsk.
A grg - rmai testkultrban ez a fajta jtk nem kapott szerepet, legkzelebb pedig csak a kzpkorban tallkozhatunk vele Angliban s Franciaorszgban "tmeg-football" ill. "hatrlabdzs" nven. E jtk eredete a rontsz mgia pogny szoksaiban keresend. Egy tluti vagy tavaszi napon a megrontsbl szrmaz veszedelmeket egy brbatyuba "gymszlik" s a falvak apraja - nagyja rszvtelvel kirugdossk a falubl. A cl az volt, hogy a labdban rejl gonoszsgot fldjktl minl tvolabbra juttassk mieltt az a rgsoktl szt nem szakad. Hitk szerint aki a legtbbet rt a "labdnak", vagyis a legnagyobbakat rgja bele, az mentesl leginkbb a betegsgektl.
A 14. szzadban Angliban s Franciaorszgban is betiltottk (1314, ill. 1320) a jtkot durvasga miatt, gyakran emlegettk "rdgi mulatsgknt", bntetsknt pedig brtnnel fenyegettk a futballozkat.
A 14. szzad elejn megjelent a firenzei calcio, Eurpban az els krlhatrolt vrosi plyn zajl, mrkzsvezet ltal irnytott csapatjtk. Egy-egy csapat 27 fbl llt, s a msik fl vrt jelkpez storba kellett belni a labdt. A jtkosok szigoran meghatrozott rend szerint lltak fel: ell 15 csatr, a msodik sorban 5 fedezet, mgttk 4 vd, a negyedik sorban megint 3 vd, akik kzl a kzps a kapus. Egyedl csak vehette a kezbe a labdt, a tbbiek rghattk vagy kllel thettk, a br vigyzott a szablyok betartsra s szmolta a glokat, a bntetpontokat. A strak mellett zenekarok is voltak, zenesz mellett zajlott a mrkzs.
A jtkrl nem alakult ki igazn j vlemnye a korabeli rtelmisgnek, Philipp Stubbes 16. szzadi krniks rta:
"A futball olyan jtk, amelyben fiatal emberek � bkdsnek
|